גופי תאורה: משחק של אור וצל

התאורה לא משמשת רק עבור צרכים פרקטיים אלא מעניקה גם מענה בתחום האסתטיקה והחוויה החושית. האור משפיע עלינו מבחינה רגשית, גופי תאורה המפיקים אור עמום מאפשרים לנפש ולגוף להירגע, גופי תאורה אחרים, המאירים את המרחב באור בהיר וחזק, גורמים לנו להתעורר. הכול עניין של מודעות לבחירה המתאימה.

תכנון נכון של עיצוב הבית חייב לקחת בחשבון את האור הטבעי הקיים בו ואת מקורות האור שישרתו את בני הבית בשעות החשכה. השילוב בין ההספק של המנורות לבין משחקי האור והצל ליצירת אווירה מאפשרת חסכון בחשמל ויצירת אווירה מתאימה שתשרת את בני הבית.

האור ושימושיו
גופי התאורה חייבים להיות מותאמים לסביבה בה הם מותקנים הן מבחינת האור שהם ייצרו והן מבחינת גורמים חיצוניים העלולים להשפיע על איכות האור או משך הפעילות של הנורות. כך למשל גוף תאורה המשמש לחצר ולגן מומלץ שלא יהיה עשוי זכוכית ויהיה עמיד בפני לחות, מים וכל נזקי מזג האוויר. למטרה זו ניתן להיעזר בתאורת הלד.

גופי תאורה שקועים יתאימו לנישות בחלל גדול כאשר עולה הצורך להבליט אותן, או נישות שיש צורך למקד מהן אור לכיוון מסוים, כמו לדוגמה: אור המנורה בסמוך למיטה, אור עליון מעל מראת האיפור או אור על מדף המאובזר בכלים דקורטיביים בחדר האירוח. אין קץ לדוגמאות.

גם חדרי משרדים נדרשים בעיצוב התאורה ובחירת גופי תאורה מתאימים לכל פונקציה. האור בחדר ההמתנה יהיה שונה מהאור בחדר העבודה. האור הייעודי המוצב על שולחן העבודה יהיה שונה מתאורת המשרד בכללותו. השקעת מחשבה בנושא תוכל לחסוך בעליות החשמל: משחק נכון בין התאורה המלאכותית במשרד לבין הצורך במוקדי האור בסמוך למרחב העבודה האישי הוא חשוב.

לסיכום,
השוק הישראלי רווי במגוון רחב של גופי תאורה מכל סוג: גופי תאורה לקיר, גופי תאורה לתקרה, גופי תאורה לתלייה ועוד. הללו מקוטלגים לפי מטרת השימוש ומציעים עיצובים מודרניים, צעירים, עתיקים, נקיים בעיצובם או משדרים יוקרה וסגנון. גוף התאורה יכול להשתלב בעיצוב הכללי או להיפך, להיות בולט ומצהיר על אמירה מסוימת. מומלץ לבחור, לכל גוף תאורה, מנורה חסכונית בחשמל כגון ההלוגן, הפלורסנט או הלד.